Tradycje i zwyczaje łowieckie

Byliśmy jednym z pierwszych kół łowieckich Opolszczyzny, które podczas organizowanych przez siebie polowań zbiorowych kultywowało tradycje i zwyczaje łowieckie . Przewodniczący Jan Kubok stawiał nasze koło jako wzór do naśladowania.


Dokładamy starań aby na tym polu nadal być przykładem dla innych. Elementami zwyczajów, które na stałe wpisały się w życie naszej myśliwskiej społeczności są: ślubowania nowowstępujących myśliwych, pasowanie na rycerza św. Huberta, sygnały łowieckie, pokot, złom, polowania wigilijne i noworoczne, dzielenie się opłatkiem.
05

 

 

Koło obchodzi święto naszego Patrona Huberta mszą, oraz biesiadą myśliwską, wspólnie z bratnim kołem Dziczy Gaj.

 

 
SYGNALISTYKA ŁOWIECKA W KOLE

Zarząd koła od kilku lat prowadzi wewnętrzne kursy nauki gry na rogu myśliwskim.

Kursy prowadzi Kol. Władysław Śmiechowski. Zakupiono rogi myśliwskie dla młodzieży szkolnej, która czynnie uczestniczy w kursach, oraz polowaniach jako sympatycy koła. W kole sygnały myśliwskie na rogu gra 5 myśliwych, 1 żona myśliwego oraz 10 sympatyków – uczniów klas gimnazjalnych.

Do pobrania Sygnały łowieckie (.exe)

 HODOWLA PSÓW MYŚLIWSKICH

W naszym gronie mamy pasjonatów hodowli psów myśliwskich, które są wykorzystywane do polowań na ptactwo, w trakcie polowań zbiorowych oraz do poszukiwania postrzałków.
Wraz ze spadkiem liczebności zwierzyny drobnej  coraz mniej w naszym kole wyżłów ( fotografia poniżej przedstawia organizowane przez kol. A.Kubalę  w latach 90 - tych szkolenia legawców ), ich miejsce zajęły dzikarze i norowce.
W przeszłości koło było właścicielem suki rasy wyżeł wiemarski długowłosy, której liczne potomstwo trafiało pod opiekę naszych kolegów.


Obraz_278

 

 

 
Copyright © Koło Łowieckie "OSTOJA" w Krapkowicach