Roczny Plan Łowiecki a wydawanie odstrzałów Drukuj
Wpisany przez Jacek Morawiec   
wtorek, 11 stycznia 2011 21:08

Czy wydanie więcej zezwoleń na pozyskanie zwierzyny jak zaplanowano w Rocznym Planie Łowieckim jest dozwolone czy też nie ???????

Zapytania na  forum łowieckim

Pytał:
Marian Czernielewski

Pytanie: Czy zarząd może wydać więcej zezwoleń na odstrzał zwierzyny (odstrzałów) niż przewiduje plan, np. plan przewiduje pozyskanie dwóch byków jeleni, a zezwoleń wydano więcej?

Odpowiedź:
Jak najbardziej może, bo ilość wystawionych odstrzałów zależy od ustaleń w kole. Jeżeli wystawia się ich więcej niż przewiduje plan, to wszyscy mający odstrzały muszą wiedzieć, że odstrzałów jest więcej niż zwierzyny do pozyskania i w momencie wykonania zaplanowanej ilości ich odstrzały tracą ważność. To od koła i jego zarządu zależy jak zorganizuje powiadamianie lub informowanie się, co jeszcze można odstrzelić.

Piotr Gawlicki
KŁ Cietrzew

 

Pytał: M. Kowalczyk, łowczy K.Ł.

Pytanie: W komentarzu do Prawa Łowieckiego, autorstwa prof. Wojciecha Radecki z 2007r. wydanie II zaktualizowane, strona 285, dot. w/w artykułu widnieje zapis: "Wydanie większej ilości upoważnień do wykonywania polowania indywidualnego niż zwierzyny zaplanowanej do pozyskania jest przestępstwem z art. 52 pkt.5 "prawa łowieckiego". Przestępstwo to ma charakter formalny, jest dokonane w momencie wyrażenia zgody, bez względu na to, czy plan został rzeczywiście przekroczony."
Czy jest to właściwa interpretacja?

Odpowiedź:
To nie jedyna interpretacja Wojciecha Radeckiego, z którą się absolutnie nie można zgodzić. Co to jest "przestępstwo o charakterze formalnym"? Art. 52 pkt.5 mówi o zezwoleniu na ..."przekroczenie zatwierdzonego w planie łowieckim pozyskania zwierzyny"... Tylko że, przestępstwo to zaistnieje dopiero, jak plan zostanie przekroczony i nie będzie miało wtedy "charaktweru formalnego" tylko jak najbardziej rzeczywisty. Żeby to przestępstwo zaistniało, łowczy koła wydający upoważnienia musiałby być w pełni świadomy, że plan danego gatunku zwierzyny jest wykonany i pomimo tego wydaje członkom koła odstrzały i namawia do odstrzelenia ilości ponad ten plan. Wielodziesięcioletnia praktyka kół, zarządów i łowczych pokazuje, że wypisanie upoważnień na większą ilość zwierzyny niż jest w planie nie skutkuje przekroczeniem planu, bo wszyscy członkowie koła wiedzą, że jak plan zostanie wykonany, to znajdą w książce wpisów na polowanie informację, czy w innej formie informacje, że plan został wykonany.

Gdyby przyjąć interpretację W. Radeckiego, to na polowniu zbiorowym, na którym do odstrzału pozostały 3 dziki do końca planu, prowadzący mógłby zaakceptować tylko trzy osoby polujące, bo przy większej ilości myśliwych popełniałby "przestępstwo formalne" w momencie wyrażenia zgody na większą ich ilość. Nonsens.

Już kiedyć pisałem nt. innej interpretacji W. Radeckiego, gdzie również interpretował prawo w oderwaniu od życia i przeznaczenia tego prawa.


Piotr Gawlicki
KŁ Cietrzew


Zmieniony: sobota, 23 lipca 2011 19:41